ofset baskı bez çanta

Ofset Baskı Bez Çanta Nedir?

Bez çanta baskı teknikleri içerisinde yer alan ofset baskı, baskı teknolojisinde kullanılan en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Ofset baskı kullanıcılara pek çok avantajı beraberi yanında getirir. Kullanıcıya sağladığı en büyük avantaj şüphesiz zamandan tasarruf sağlamaktır. Çevre kirliliğinin azaltılması ve üzerine baskı yapılabilir hammaddeye sahip olmasından dolayı üretilen bez çantaların dünyada kullanımı her geçen gün artmaktadır. Ofset baskı, bez çantalarda kaliteyi sağlar. Peki, ofset baskı bez çantaya nasıl uygulanır? Sizler için ofset baskı hakkında detaylı bilgileri bir araya getirdik. Siz de ofset baskı konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

Ofset Baskı Tekniği Bez Çantaya Nasıl Uygulanır?

Kulp, gövde ve körükten oluşan bez çantaların baskı yapılan yüzeyi gövdedir. Üründe taşınmayı sağlayan bölüm kulptur. Derinliği ve genişlemeyi sağlayan kısım ise körüktür. Bez çantaların “Dizayn aşamasında” müşterinin istek ve fikirlerine göre taslak bir tasarım oluşturulur. Ofset baskıya gönderilir. Ofset baskı tekniğinde baskı kalıbı ile kâğıt yüzeyine direkt baskı gerçekleştirilmez. Baskı kalıbında yer alan düz görüntü öncelikle ters olarak blankete aktarılır. Blankette yer alan ters görüntü ise düz olarak baskı silindiri preslemesi yardımı ile kâğıda geçirilir. Baskıdan çıkan bez çantalar dikilip çanta haline gelmek üzere dikim atölyesine ulaşır ve ardından dikilerek kalite kontrolleri yapılır ve sayılarak kutulanır. 

Bez Çanta

Ofset Baskı Nerelerde Kullanılır?

Ofset baskı, uzun yıllardan bu yana çantalarda kullanılan ve hala da kullanılmaya devam edilen bir baskı tekniğidir. Ofset baskı son derece kullanışlı bir baskı tekniği olup pek çok materyal ile hızlı baskı yapma imkânı sağlayan bir baskı tekniğidir. 

Son derece geniş kullanım alanına sahip ofset baskıları, günümüz teknolojisi ile birleşince ortaya çok iyi baskılar çıkmaktadır. Günümüz teknolojisi ile birlikte ofset baskıları iş sahipleri tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Günlük hayatta gördüğünüz pek çok bez çanta ofset baskı tekniği ile tasarlanmıştır ve daha pek çok alanda karşılaşabileceğiniz binlerce materyalde ofset baskı teknolojisini kolaylıkla görebilirsiniz.

Dijital Baskı mı Ofset Baskı mı?

Ofset baskı Bez çantalarda sıklıkla tercih ediliyor olsa da dijital baskı tekniği de son derece kullanılır hale gelmiştir. “Ofset baskı mı, dijital baskı mı?” denilince, ilk olarak iki baskı tekniğinin birbirinden farklı çalışma prensiplerinin olduğundan bahsetmeliyiz. Ofset baskı mürekkep ile suyun karışmama prensibi ile çalışır ve bu şekilde baskı yapar. 

Ham bez çanta için kullanılacak sistem de dijital baskıdır. Baskı esnasında renk kaybını minimuma düşüren, boya maliyetini azaltan ve serigrafi gibi eski yöntemlerle yapılacak işin kat kat fazlasını çok daha kısa sürede yapabilen dijital baskı, doğrudan kumaş üzerine boya püskürtülerek yapılabildiği gibi transfer kağıdı aracılığıyla da yapılabilmektedir.

Dijital baskı bilgisayar ortamında hazırlandığı için kolay değişiklik yapılabilir ancak ofset baskılar için durum aynı değildir. Ofset baskılarda kalıp kullanıldığı için değişiklik yapmak daha zordur. Günümüzde her iki baskı tekniği de son derece sık kullanılan baskılardır. Bu baskı tekniklerinin sektöre göre kullanım yoğunlukları, alanları değişiklik gösterir.

Yukarıdaki yazımızda “Ofset Baskı Bez Çanta Nedir?” başlığı altında ofset baskı hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Son olarak yazımızı noktalarken ofset baskı ve dijital baskı tekniklerinin farklarından bahsettik. Daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir