iyi-bir-gelecek-icin-sifir-atik-telamat

İyi Bir Gelecek İçin Sıfır Atık Nedir?

Gün geçtikçe insanlar tarafından doğaya verilen zarar artmaktadır. Çoğu bilinçsiz birey kullandıkları ve doğada kaybolması yıllar alan plastikleri, camları hiç düşünmeden denize, sahile, ormanlara atabiliyor. Düşüncesiz yapılan bu davranışlar doğaya uzun yıllar zarar veriyor ve görüntü kirliliğine sebep oluyor. Örneğin; bir camın doğada kaybolma süresi tam 4 bin yılı alıyor. Oldukça uzun bir zaman olan bu süre doğamıza zarar veriyor. İyi bir gelecek için atıklarımızı geri dönüşüme dahil etmemiz çok önemlidir. İyi bir gelecek; güzel bir hava, temiz bir doğa ve aydınlık yarınları bizlere sunar. Sıfır atık kavramı bu noktada ortaya çıkan doğamız için çok önemli bir kavramdır. Peki, iyi bir gelecek için sıfır atık nedir? Bu sorunun cevabını aşağıda sizler için verdik. Keyifli okumalar dileriz.

Neden Önemlidir?

Çöp olarak adlandırdığımız pek çok madde aslında çöp değildir. Kullandığımız plastikler, cam şişeler, pipetler ve bunlara benzer pek çok atık insanlar tarafından çöp olarak adlandırılmakta ve çöplere atılmaktadır. Oysa bu maddeler geri dönüşüm yolu ile tekrar kullanılabilir hale getirilebilir. Sıfır atık doğamızın yaşanabilir olması için çok önemlidir.

Çeşitli çalışmalar ile israfın önlenmesi, kaynakların verimli kullanılması geleceğimizi garanti altına almayı kolaylaştıracaktır. Sıfır atık amacı ile atık oluşumunun engellenmesi ya da daha az atık oluşumu sağlanması gerekir. Sıfır atık doğaya ve insanlığa pek çok avantajı da beraberinde getirir. En önemli avantaj olarak ele alabileceğimiz unsur kaynakların verimli kullanılması ve böylece uzun süre kaynaklarımızı kullanabilme olanağıdır. Sıfır atık kapsamında çevremiz, doğamız, havamız daha temiz olacak ve israfın önüne geçilecektir. İsrafın önüne geçildiğinde maliyetler azalacaktır. Sıfır atık kapsamında çevre koruma bilinci bireylerde artacak ve bireyler, duyarlı tüketici duygusuna sahip olacaktır. Sıfır atık bireylere, doğaya ve dünyaya sağladığı avantajlar dolayısı ile oldukça önemlidir.

Sıfır Atık Logoları Nelerdir?

Sıfır atık kavramının insanların hayatına dahil olması ve de insanların sıfır atık anlayışına hayatlarında kullanabilmeleri için sıfır atık logoları bulunur. Sıfır atık anlayışı ile kişilerin bilinçlenmesi ve farkındalıklarının artması bu anlamda logo kullanımı son derece önemlidir. İnsanlar sıfır atık logo görsellerine maruz kaldıklarında bu anlayışı hayatlarına dahil edeceklerdir. Sıfır atık anlayışının doğru bir şekilde uygulanması başta doğa olmak üzere insan, su ve havanın sağlığını tehdit eden tüm zararlı maddeleri ortadan kaldırır. Sıfır atık anlayışının insanlar tarafından kabul edilmesi ve doğru bir şekilde hayata geçişinin sağlanması için sıfır atık yönetmeliği oluşturulmuştur. Yönetmelikte belirlenen sıfır atık logolarının kullanımı zorunludur. Logoların belirttiği çeşitli özellikler vardır. Örneğin; atık amaçlı kullanılan kutuların üzerinde bulunan logoların rengi ve boyutu değişebiliyorken çevre bakanlığı sıfır atık logosu değişmez sabittir.

Telamat tela bez çanta, ultrasonik bez çanta, fuar çantaları ve promosyon bez çanta ürünlerinden birini seçip işletmenizde kullanarak siz de “İyi bir gelecek için sıfır atık!” anlayışı ile doğamızın korunmasına yardımcı olun.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir