BEZ ÇANTA BASKILARI

Plastik poşet ülkemizde 2019 yılına kadar bilinçsizce kullanılmaktaydı. 2019 yılında getirilen ücretli poşet uygulaması ile insanlar bilinçlenmeye başladı ve bez çantaya yönelim arttı.

Poşetler doğaya atıldığı zaman kaybolması çok uzun yıllar aldığı için çevreye zarar veriyorlar. Plastiklerin doğaya verdikleri zarar en az 1000 yıl boyunca sürmektedir. Plastik poşetlerin doğada tamamen yok olması için bu denli uzun zamana ihtiyaç duyulması oldukça kötü bir durumdur. Plastik poşetlerin yerini alan bez çantalar bu noktada doğa için savaşmaya gelmiş ve doğanın korunmasına katkı sunmaktadırlar.

Bez çantaların kullanımının artması sonucunda çeşitli bez çanta modelleri doğmuştur. Bez çantalar üzerine baskı yapılmış ve bez çantalar renkli hale getirilmiştir. Böylece pek çok kişi bez çantayı severek kullanır hale gelmiştir. Peki, bez çanta baskıları nelerdir? Şimdi sizlere bez çanta baskılarından söz edeceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Dijital Bez Çanta Baskısı

Teknolojinin gelişimi ile birlikte dijital baskı yaygın hale gelmiştir. Pek çok materyalin üzerine uygulanabilen dijital baskı yöntemi maliyet açsından pek avantajlı olmasa da getirisi çok yüksektir. Dijital baskı, diğer baskı türlerine kıyasla pratiklik ve zamandan tasarruf açısından oldukça önemli yer tutar. 

Dijital baskı kullanılarak istenilen görseller ya da yazılar farklı materyaller üzerine el değmeden baskı işlemi uygulanabiliyor. Ek olarak dijital baskı yöntemi ile basılmasını istediğiniz her türlü yazı ya da görsel üzerinde istenilen değişiklik kolaylıkla yapılabilir. İstenilen değişikliklerin kolay bir şekilde yapılabiliyor olması da dijital baskının bir diğer avantajı olarak gösterilebilir.

Transfer Bez Çanta Baskısı 

Transfer baskı tekniği ile bez çanta üzerine istediğiniz baskı modeli uygulanabilmektedir. Transfer baskı uygulanan bez çantalar yaklaşık olarak on beş yıkmaya dayanıklı olarak üretilirler. Transfer baskı tekniğinde bez çantaya istenilen renk verilebilir herhangi bir renk sınırlaması yoktur. Ayrıca transfer baskı ile fotoğraf ve yazı gibi benzer tasarımlar da transfer bez çanta üzerine uygulanabilmektedir. 

Bez Çanta Baskısı

Transfer baskı işlemi yapılırken birkaç adım takip edilir. İlk adımda tasarım ters çevrilir ve transfer baskı kağıdına çıktı alınır. Sonrasında yüksek ısı ve basınç uygulanabilen baskı makinesinden yardım alır. Sonraki adımda ise bez çanta ve baskı kağıdı makineye yerleştirilir ve baskı uygulanır. Sonrasında transfer baskı kağıdı bez çanta üzerinden sökülerek transfer baskılı bez çanta tamamlanmış olur.

Empirme Bez Çanta Baskısı

Emprime baskı tahta kalıplardan destek alarak tapılır. İpek, yün, alpaka, raşel, saten, polyester, saten ve pamuklu kumaşlara uygulanabilen empirme baskı bez çanta üzerine uygulamaya da uygundur. Emprime baskı uygulanırken serigrafi baskı boyaları tercih edilir.

Yukarıda baskı modellerinden dijital baskı, empirme baskı ve transfer baskı çeşitlerini ele aldık. Sizlere bez çanta üzerine uygulanan baskı modellerini detaylı şekilde açıklayarak bez çantanın baskılarının nasıl gerçekleştiğinden söz ettik.

Siz de Telamat’ın bez çantaları arasında kendi modelinizi seçmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir