plastik-poset-yerine-tela-bez-canta-telamat

Plastik Poşet Yerine Ne Kullanmalıyız?

Plastik poşet kullanımı ülkemizde 2019 Ocak ayına kadar bilinçsizce kullanılmaktaydı. 2019 yılında çıkarılan ücretli poşet uygulaması ile poşet kullanımı belli ölçüde azaldı. İnsanlar ücretli poşet uygulamasını öğrendiklerinde akıllarına plastik poşet yerine ne kullanacağız? sorusu düştü. Herkesin aklını kurcalayan bu soruyu sizler için aşağıda detaylı şekilde yanıtlayacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Plastik Poşetlerin Doğaya Zararları         

Plastik poşetler doğaya bırakıldığında kaybolması çok uzun yıllar alır. Doğaya bu süre boyunca zarar veren plastik poşetler çevre kirliliğine neden olur. Plastik poşetlerin doğaya bırakılmasından en az 1000 yıl sonra doğada kayboldukları bilinmektedir. Plastik poşetlerin doğada tamamen çözülmesi için 1000 yıl insanlık için çok büyük bir sayıdır. Çevreye bilinçsizce atılan plastik poşetler doğamıza uzun yıllar kaybettirmektedir. Plastik poşetlerin doğaya bırakılarak doğaya verdiği zarar dünyanın ekolojik dengesinde çok büyük tahrifata neden olmaktadır. 

Telamat ‘tan Doğa Dostu 3 Çanta 

Ülkemizde plastik poşet kullanımının önüne geçmek amacı ile ücretli poşet uygulaması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1 Ocak 2019’dan itibaren yürürlüğe girmesine karar verdi. Ocak 2019’dan bu yana gerçekleşen ücretli poşet uygulaması plastik poşet kullanımını gözle görülür ölçüde azalttı. Ücretli poşet uygulamasından sonra insanlar doğa dostu çantalar kullanır oldular. İnsanlar markete, alışverişe giderken yanlarına bu çantaları alarak küçük adımlar ile çevreyi korumaya başladılar. Telamat Çanta, ürettiği doğa dostu tela çantalarla insanları bu konuda destekleyen bir markadır. Tela çantalar içerisinde en çok tercih edilen 3 doğa dostu çanta modellerini aşağıda sizler için açıklayacağız:

1- Nonwoven Çanta: Nanowen kelimesinin anlamı “dokusuz”’dur. Dokusuz tela çantalar dayanıklılığı düşüktür. Dayanıklılığı düşük olan tela çantalar buna rağmen çok tercih edilen yaygın kullanım alanına sahip bir model olarak karşımıza çıkmaktadır. Nonwoven çantalar naylon, polyester gibi hafif ve dayanıklı liflerden üretilmektedir.

2- Fuar Çantası: Fuar çantaları fuarlarda promosyon ürün olarak tercih edilen çanta modelleridir. Genellikle fuar çantaları reklam amaçlı kullanılır. Reklam amacı ile Fuar çantaları üzerine marka adı, sloganı, kuruluş yeri, tarihi gibi bilgiler yer alır. Böylece marka reklamı kolayca yapılmış olur. Bu yöntem pek çok markanın kullandığı bir reklamdır. Günlük yaşamınızda plastik poşet yerine fuar çantalarını tercih edebilirsiniz.

3- Kraft Poşet: Kraft poşet modelleri de plastik poşetler yerine gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz çantalardır. Kraft poşetleri alışverişlerinizde tercih edebilirsiniz.

Bu yazımızda “Plastik poşet yerine ne kullanmalıyız?” Başlığı altında Telamat Çanta’nın sizler için ürettiği 3 ayrı çanta modelini ele aldık. Siz de plastik poşet kullanımını azaltmak ve doğaya katkı sağlamak amacı ile Nonwoven, Fuar ve Kraft çanta modellerini inceleyebilir ve hemen sipariş oluşturarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Tela çantalar promosyon ürün olarak kendi marka reklamınızı yapmak için kullanabileceğiniz çanta modellerdir.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir