non-wowen-tela-kumas-nedir

Non Wowen Tela Kumaş Nedir?

Günlük yaşamda sıkça kullandığımız ürünler için tercih edilen farklı özelliklere sahip birçok kumaş çeşidi bulunmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte kullanım alanına göre özellikleri değişkenlik gösteren kumaş çeşitleri üretilmektedir. Günümüz teknolojisi ile çeşitli sektörlere özel olarak üretilen kumaş seçeneklerinden biri de non wowen ya da bilinen diğer adı ile tela kumaş seçeneğidir. Son dönemlerde kullanımı giderek artan tela kumaş sahip olduğu avantajlar ise özellikle ön plana çıkmaktadır.

Non wowen ya da diğer adı ile tela kumaş en basit tanımı ile dokusu olmayan kumaş olarak tanımlanabilir. Bunun nedeni tela kumaşın elde edilme yönteminden kaynaklanmaktadır. Non wowen yani tela kumaş farklı uzunluktaki elyaf malzemenin en bilindik yöntemler olan dokuma veya örme işlemi olmadan bir araya getirilmesi ile elde edilmektedir. Non wowen kumaş üretiminde elyaf malzeme kimyasal, mekanik ve ısı kullanılarak ile bir araya getirilmektedir. Genellikle keçeleme ya da yapıştırılma yöntemi tercih edilmektedir. Özel kullanımlar için üretilen tela kumaş kullanım süresine göre maliyeti oldukça düşük olduğu için birçok sektörde sıkça tercih edilmektedir.

Özellikleri Nelerdir?

Non wowen (tela) kumaşın birçok sektörde tercih edilmesinin en önemli nedeni düşük maliyetinin yanı sıra sahip olduğu özelliklerdir. Tela kumaşın sahip olduğu özellikleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kolaylıkla şekillendirilebilir.
 • Yüksek emicilik özelliğine sahiptir.
 • Aşınmaya dayanıklılığı yüksektir.
 • Tüy oluşturmayan yüzeye sahiptir.
 • Toksik veya alerjik malzeme içermez.
 • Islak ya da kuru haldeyken kolaylıkla temizlenebilir.

Tela kumaş ön plana çıkan bu özellikleri ile özellikle çanta ve tekstil ürünlerinin üretiminde sıkça tercih edilmektedir.

İlginizi çekebilir; Reklamın Yeni Yüzü Tela Çantalar

Tela Kumaş Kullanım Alanları Nelerdir?

Dokusu olmayan kumaş olarak da bilinen non wowen ya da tela kumaş sahip olduğu özellikler, düşük maliyet ve sağladığı avantajlar ile oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ancak kullanım alanları hakkında kısaca bilgi verecek olursak şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kişisel bakım ve hijyen: Bebek bezleri, emzirme pedleri, kadınlara yönelik hijyen ürünleri, bandaj ve yara sargıları vb.
 • Giyim: Koruyucu özelliği olan giysiler, iş kıyafetleri, kimyasal savunma kıyafetleri vb.
 • Sağlık Hizmeti: Ameliyat örtüleri, önlükler, yüz maskeleri, izolasyon ve cerrahi önlükler vb.
 • Ev: Islak mendil çeşitleri, toz bezleri, yiyecek ambalajları, filtreler vb.
 • Otomotiv: bagaj kaplamaları, ısı kalkanları, hava yastıkları vb.
 • İnşaat: Isı ve ses yalıtımı, ev kaplama vb.

Görüldüğü üzere Non Woven kumaş oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir.

Telamat ekibi olarak bu yazımızda size non woven (tela) kumaş nedir, özellikleri ve kullanım alanları nelerdir konuları hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Non Woven (tela) kumaş ile üretilen kılıf, çanta modelleri ile ilgili daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca farklı kılıf, çanta, poşet modelleri için sitemizde bulunan diğer modellere göz atabilirsiniz.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir