bez-canta-yapiminda-kullanilan-kumaslar-nelerdir

Bez Çanta Yapımında Kullanılan Kumaşlar Nelerdir?

Çanta kullanımı çok eski çağlarda ortaya çıkmış bir durumdur. Çantanın tarihine baktığımızda ilk olarak 15. yy kullanıldığını söylemek mümkündür. O zamandan günümüze taşınan çantalar oldukça kullanışlı olması sebebiyle çok sık tercih edilen aksesuarlardır. Kadın erkek fark etmeksizin herkesin kullandığı çanta modelleri ile günümüzde çokça karşılaşmaktayız.

Çantalar günlük hayatta kullandığımız ve yanımızdan ayırmadığımız önemli aksesuarlardandır. Çantalar yanımızda taşımak istediğimiz küçük eşyalarımızı ve bizlere gün içinde lazım olabilecek eşyalarımızı taşımamıza olanak sunar. Böylece istediğimiz eşyalarımızı yanımızda tutabilir ve gerekli olduğu halde kullanabiliriz. Ancak burada önemli olan çantaların dayanıklı olması ve eşyalarımızı en iyi şekilde muhafaza edebilmesidir. Peki, çantaların kaliteli ve sağlam olabilmesi için çantaların yapımında hangi kumaşlar kullanılır? Siz de bu sorunun cevabını merak ediyorsanız aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Bez Çanta Kumaş Çeşitleri

Bez çanta üretilirken çeşitli kumaş türleri tercih edilebilir. Bez çanta imal eden firmalar bu kumaşları tercih ederken oldukça dikkatli davranırlar. Çünkü seçtikleri kumaş türü dayanıklı yapıda olmalı ve içerisinde eşya taşımaya uygun olarak imal edilmelidir. Bez çanta kumaşı olarak çeşitli kumaş türleri tercih edilebilir. Bez çanta kumaşı olarak tercih edilen kumaş türleri şunlardır:

  • Ham bez kumaş: Ham bez kumaş herhangi bir kimyasal işlem e maruz bırakılmamış kumaş türüdür. Üretiminde %100 pamuk veya polyester pamuk karışımı kullanılmaktadır. Ham bez çantalar çevre dostu kumaş türlerindendir.
  • Nonwoven (Tela): Diğer kumaşlara kıyasla maliyeti daha uygun bir kumaştır. Aşınmaya dayanıklı ve tüylenmeyen yüzeye sahip bir kumaş türüdür. Çanta yapımında sıklıkla kullanılır.
  • Dokuma Kumaş: İki ipliğin örgü kullanılarak belli bir sistem ile birbirlerine bağlanarak oluşturulan kumaş türüdür.
  • Jüt Kumaş: Jüt kumaş diğer adı ile kaneviçe uzun ömürlü bir kumaş türüdür. Tropik bölgelerde yetişen lif bitkisinden üretilmektedir. Son derece sağlam bir yapıda olması ile dikkat çekmektedir.
  • İmperteks Kumaş: Bez çanta yapımında kullanılan bir diğer kumaş türü de imperteks kumaştır. Sık dokunur ve su geçirmez. İnce bir yapıya sahiptir.

 Yaşam Kalitenizi Arttırın

Bez çanta kullanımı son zamanlarda artmıştır. Kadın erkek fark etmeksizin hemen hemen herkes bez çantalara sahiptir. Bez çantalar kullanışlı ve sağlam bir çanta türüdür. Hem kullanışlı olması hem de sağlam bir yapıda olması sebebi ile çok sık tercih edilmektedir. Bez imal eden Telamat sitesi bez çanta kumaşı seçerken özel kumaşlar seçmeye özen gösterir ve çantaların sağlam olmasına dikkat eder.  Siz de Telamat’ın ürettiği kaliteli ürünleri tercih ederek yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.

Bez çanta imal edilirken dikkat edilen noktalardan biri olan bez çanta kumaşının kaliteli olması hakkında sizlere bilgiler verdik. Bez çanta yapımında kullanılan kumaşları ele alarak detaylı şekilde sizlere açıkladık. Keyifli okumalar dileriz.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir